Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej !

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Konopie - jak przygotować do nęcenia ?
Autor Wiadomość
michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2011-03-10, 23:39   Konopie - jak przygotować do nęcenia ?

Panowie, jak przygotowujecie konopie do nęcenia ?
Ile dodajecie konopi do np. 3 kg kukurydzy?

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2011-03-10, 23:43   

michalTCK, konopie są bardzo dobrą zanętą i sprzyjają trawieniu są lekkostrawne.
Przygotowanie konopi jest bardzo łatwe ,moczymy od 12 do 24godzin.

Następnie zmieniamy wodę i gotujemy na małym ogniu aż w większości ziaren pojawi się biały kiełek.

Później zalewamy zimną wodą na kilka minut i odcedzamy i odsączamy.

Na ok. 3 kg kukurydzy możesz dodać 0,5 kg konopi.

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2011-03-10, 23:54   

Później przy każdemu donęcaniu dodajecie konopie do zanęty ? Czy rezygnujecie z nich, bo słyszałem już takie teorie. ??

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-03-11, 09:14   

MariuszPosmyk, wylewanie wody z konopi w których je gotujemy to duży błąd. Nigdy nie zmieniam wody, ani jej nie wylewam. Dodaję ją do zanęty lub wlewam w łowisko. Cały aromat z ugotowanych ziaren wychodzi do wody i jest ona pachnąca i tłusta. Szkoda marnować. Konopie pozbawione wilgoci zaczynają pływać, a więc najlepiej przetrzymywać je w wodzie z gotowania. Czym więcej konopi do nęcenia tym lepiej.

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2011-03-11, 10:03   

PrzemekBździuch, jeszcze mi ten nawyk został jak wyczynowo łowiłem i używałem tylko konopie do strzelania z procy.Ale masz rację, na niektóre łowiska zostawiałem wodę i zalewałem nią zanętę.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-03-11, 10:20   

Ja uwielbiam tę tłustą wodę dodawać do zanęty. Z kul zanętowych pięknie wydobywa się w wodzie tłuszczyk z konopi no i ten zapaszek :) . Karpie nie mogą się temu oprzeć.

slowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2011-03-11, 19:45   

Zawsze moczę konopie ok.6-12 godz. ale nie raz wpadam do domu po pracy i stwierdzam że jadę na ryby i gotuję je na bieżąco i jest ok.
Co do ilości,to zawsze gotuję około 2kg na 5kg kuku,bo konopie zawsze zatrzymują dużej ryby w łowisku,a zwłaszcza drobnicę która wabi karpie.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-11, 21:33   

A po jakim czasie gotowania, tak mniej więcej zaczynają puszczać te białe kiełki?
Na jakim palniku je gotujecie? Na maksymalnej mocy płyty czy minimalnej?

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-03-11, 23:47   

Moim zdaniem czas gotowania uzależniony jest od czasu namaczania. Moje konopie moczą się nie mniej niż 24 godz., później zazwyczaj wystarczy ok.20-30min. na najmniejszym palniku na wolnym ogniu i są gotowe.
Żeby skrócić czas gotowania można również dodać sodę.

Część konopi po ugotowaniu warto zmiksować, w szczególności te które pływają - mamy wówczas mleczko konopne, którego aromat jest jeszcze bardziej wyrazisty - patent zasłyszany od kolegi - będę go próbował w nadchodzącym sezonie.

Konopie można jeszcze uprażyć domowym sposobem - oczyszczone rozłożyć na blachę i do piekarnika temp. ok 180st. - trzeba pilnować, żeby się nie spaliły. W momencie gdy będą pękać - są gotowe. Przy czym prażyć proponuję pod nieobecność rodziny - w czasie prażenia wydziela się tak intensywnie ostry i gryzący zapach, że żona jak i inni domownicy nie będą zadowoleni.

krzys421 

Wysłany: 2011-03-17, 09:16   

Nie gotuje konopi ani kuku bo myślę że gotując pozbawiamy częściowo smaku i aromatu. Moczę konopie lub kuku minimum 12h stawiam na palnik i doprowadzam prawie do gotowania,ściągam garnek o wkładam do pojemnika ze styropianu (można też owinąć w koc)samo dojdzie i na pewno się nie rozgotuje.

white 

Wysłany: 2011-03-17, 21:04   

A czy można kuku razem z konopią moczyć a póżniej razem gotować ? Przygotowanie jest takie same . A i na czasie by się zaoszczędziło . ;)

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-18, 06:48   

white, wymoczone konopie dochodzą szybko i nie musisz ich gotować tak długo jak kukurydzy.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2011-05-30, 12:14   

Czy konopie paszowe dla ptaków nadają się jako dodatek zanętowy?
Jest jakaś różnica między tymi z wędkarskiego a tymi paszowymi?

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-05-30, 13:00   

grzesiekcichy napisał/a:

Konopie paszowe dla ptaków to te same co używane w wędkarstwie, dodatkowo w wędkarstwie można spotkać duże nasiona konopi, występują jeszcze nasiona zwane xl czy tam xxl są większe, tylko nie wiem czy w Polsce gdzieś znajdziesz, jak znajdziesz to pisz

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-05-30, 15:08   

grzesiekcichy napisał/a:

Mi się sprawują idealnie, kupuje je w sklepie z papu dla gołębi za 6 PLN / kg, jak sklep jest spoko to dostaniesz nawet mixy nasion które też są OK.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-05-12, 22:00   

Konopia jest bardzo tania w centralach nasiennych i sklepach ogrodniczych gdzie jest sprzedawana jako poplon :) Cena 4zl. za kilo to norma.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-05-13, 09:17   

karpmaniac napisał/a:
Powiedz mi na jakim bazarze Ty kupujesz te konopie po 4 złote, bo ja ostatnio kupiłem w sklepie z nasionami za 9 zloty kilo :shock:

karpmaniac, zerknij na datę postu kolegi, to było z tamtego roku, teraz ceny się kształtują mniej więcej tak jak pisze slowik

DamianHryniewicz napisał/a:
Konopia jest bardzo tania w centralach nasiennych i sklepach ogrodniczych gdzie jest sprzedawana jako poplon :) Cena 4zl. za kilo to norma.

Małe sprostowanie, konopie w centralach czy sklepach sprzedawana jest jako nasiona paszowe a nie na poplon, w Polsce nie można siać/uprawiać konopi bez posiadania odpowiednich zezwoleń. Damian jak masz gdzieś namiary na taką cenę jak piszesz to podeślij na PW. Ja ostatnio kupowałem to płaciłem coś około 5zł, ale widzę że muszę jeszcze dokupić trochę.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-05-13, 11:57   

Piotr Ostrowski, Ciocia ma sklepy ogrodnicze i sprzedaje w nich konopie wlasnie na poplon :roll: Zacznijmy od tego ze to nie jest konopia indyjska.Ale jak z tym poplonem czy paszą , to nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony przez DamianHryniewicz 2012-05-13, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-05-13, 16:01   

DamianHryniewicz napisał/a:
Piotr Ostrowski, Ciocia ma sklepy ogrodnicze i sprzedaje w nich konopie wlasnie na poplon :roll: Zacznijmy od tego ze to nie jest konopia indyjska.Ale jak z tym poplonem czy paszą , to nie mam pojęcia.

Może piszesz o cioci która mieszka poza Polską, inaczej Damian musiało Ci się coś pomylić. Konopie to jedyne nasiona sprzedawane w takich sklepach których nie można siać, czy to na poplon czy cokolwiek. Nie ważne jest czy to indyjskie, paszowe czy włókniste konopie na mocy ustawy z 2005 roku jest zakaz.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Speedy81 

Wysłany: 2012-05-14, 23:17   

ocznik napisał/a:
Soyale,

co rozumiesz po normalnych cenach? Kupuje koło siebie na targowisku.
Nie pamiętam cen dokładnie. Jutro jest otwarte, sprawdzę może z samego rana jak wyglądają ceny o ile będę wstanie z łóżka zerwać się na tyle wcześniej, aby jeszcze przed robotą to ogarnąć.

Po 7-demce były jakiś miesiąc temu na tymże targowisku, także nie zrywaj się specjalnie:D

BOOROV 

Wysłany: 2012-05-16, 19:44   

Ja osobiście konopie, jak i kuku kupuje w sklepie wędkarskim. Mają w nim też właśnie różne mieszanki dla gołębi, konopie kosztowały tam kiedyś 4zł z groszami a teraz coś koło 5.5zł.
Najlepiej właśnie szukać na jakichś targach tam można dostać je taniej.

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2012-05-16, 20:15   

Panowie, wracając do tematu przygotowania konopi! Jakie są skutki złego przygotowania konopi? Co się stanie jeżeli nie dogotujemy do końca konopi?

Rumun 
Krzysztof Caban

Wysłany: 2012-05-21, 11:17   

michalTCK napisał/a:
Panowie, wracając do tematu przygotowania konopi! Jakie są skutki złego przygotowania konopi? Co się stanie jeżeli nie dogotujemy do końca konopi?

Pływają, Robota na nic.

Sano 

Wysłany: 2012-05-28, 14:46   

Jak długo można w wiadrze przechowywać konopie na łowisku? Oczywiście konopie będą w wodzie, w zacienionym miejscu.

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2012-05-28, 16:14   

Sano napisał/a:
Jak długo można w wiadrze przechowywać konopie na łowisku? Oczywiście konopie będą w wodzie, w zacienionym miejscu.

Przy takiej temperaturze jak teraz(około 21*C)w dzień i w nocy poniżej 10* to sądzę,że 2 doby wytrzymają spokojnie.Tylko w miejscu zacienionym.

eRJot 
Robert Jagiełło

Wysłany: 2012-05-28, 17:47   

Ziarno konopii można z powodzeniem mielić w młynku do kawy lub w blenderze,świetnie nadaje się do method mixu i kul zanętowych,pachnie naprawdę super.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-08-21, 10:35   

Piotr Ostrowski napisał/a:
dodatkowo w wędkarstwie można spotkać duże nasiona konopi, występują jeszcze nasiona zwane xl czy tam xxl są większe, tylko nie wiem czy w Polsce gdzieś znajdziesz, jak znajdziesz to pisz

Piotruś miałem ostatnio takie - większe jak ziarna pszenicy :O
Gość z wiejskiego "rolniczego" z jakiejś hurtowni je przytachał, 10,50 za kg. wołał...

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-08-21, 13:46   

wojtek straub, Jak z pękaniem podczas gotowania? Bezproblemowo wychodziły "kły" ;) Czytałem na kilku forach że często nie pękają podczas gotowania.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

wojtek straub 

Wysłany: 2012-08-22, 08:53   

Piotr Ostrowski napisał/a:
wojtek straub, Jak z pękaniem podczas gotowania? Bezproblemowo wychodziły "kły" ;) Czytałem na kilku forach że często nie pękają podczas gotowania.

Przez noc moczyłem, po śniadanku gotowałem, po obiadku leciały do wody - większość ziaren pokazała "pazur" :)

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-06-10, 10:36   

Ja tam mocze konopie razem z kukurydzą. Zobaczymy jak będą się razem gotowały. A co do cen to u mnie na targu są po 9zł.

mapet 
Łukasz Rodziewicz

Wysłany: 2013-06-25, 23:00   

kamionki napisał/a:
Sano napisał/a:

Przy takiej temperaturze jak teraz(około 21*C)w dzień i w nocy poniżej 10* to sądzę,że 2 doby wytrzymają spokojnie.Tylko w miejscu zacienionym.

A co się stanie jak dłużej poleżą, nie będą się już nadawać do nęcenia? Kuku ponoć może poleżeć dłużej nawet jak zacznie "podśmierdywać" to lepiej wabi karpie.

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-06-26, 18:03   

Gdzieś na filmie widziałem, że gostek dopiero po 3 tygodniach brał kukurydzę na zanętę jak już zaczęła fermentować. Tylko nie wiem czy to czas moczenia czy odstania po ugotowaniu.

KACZAS 
Michał Biegała

Wysłany: 2013-06-27, 17:40   

Kuku tak ale konopia wydaje mi się maksymalnie dwie doby ponieważ później zacznie puszczać bąbelki!

snake82 

Wysłany: 2013-06-27, 22:52   

Mam pytanie Panowie. Chcę przygotować kuku na zasiadkę i chciałem żeby była lekko sfermentowana. Ile dni wcześniej musiałbym ją wymoczyć i zagotować żeby proces fermentacji zdążył mieć miejsce? I drugie pytanie czy jest sens dodawać np. miodu do kuku jeżeli chcemy żeby sfermentowała? Pytam bo nie wiem czy zapach fermentacji zagłuszy całkowicie słodycz miodu?

Paciak 

Wysłany: 2013-06-28, 18:20   

Sypnij cukru po ugotowaniu to szybciej sfermentuje. Czas jaki potrzeba na fermentację zależy od temp. zewnętrznej. Myślę ze 3 ciepłe dni i zacznie coś się dziać. Oczywiście pisze o moczeniu już przyrządzonej kukurydzy.

MarcinP 

Wysłany: 2013-06-29, 20:18   

uki80 napisał/a:
Ja tam mocze konopie razem z kukurydzą. Zobaczymy jak będą się razem gotowały. A co do cen to u mnie na targu są po 9zł.

Jeśli razem będziesz chciał gotować to musisz uważać bo konopia się dużo krócej gotuje od kukurydzy.

Wielki_B

Wysłany: 2013-06-30, 17:48   

Paciak napisał/a:
Sypnij cukru po ugotowaniu to szybciej sfermentuje.

Nieprawda.
Kukurydza zawiera wystarczającą ilość cukrów prostych do przeprowadzenia fermentacji, zwłaszcza kukurydza ugotowana. Takiej kukurydzy brakuje drugiego (po węglowodanach) czynnika niezbędnego do przeprowadzenia fermentacji: DROŻDŻY. Zostały one zabite w czasie gotowania. Trzeba je tam więc wprowadzić.
Kukurydzę ugotuj w nieco większej ilości wody, a potem nie odcedzaj jej tylko trzymaj to w tej wodzie. Kiedy kukurydza wystygnie (temperatura poniżej 30 st. C), dosyp do niej kilka garści kukurydzy surowej, niepłukanej. Na niej znajdują się dzikie drożdże, które w czasie kilku dni się rozmnożą i rozpoczną fermentację, którą rozpoznasz po pojawieniu się pianki na powierzchni i wydzielaniu dwutlenku węgla.
Dodanie cukru może co najwyżej podnieść zawartość alkoholu etylowego po zakończeniu fermentacji, co jest zbędne, chyba żebyś chciał potem tę wodę przedestylować na jakąś Mais Vodke. :mrgreen:

Patryk89 
Patryk Dziki

Wysłany: 2013-09-23, 18:14   

CZy można zamrozić ugotowane konopie i rzepak? Będą dalej dawały taki efekt jak świeżo przygotowane? :?:

Krystian821 
Krystian Szepe

Wysłany: 2013-09-23, 20:49   

Patryk89 napisał/a:
CZy można zamrozić ugotowane konopie i rzepak? Będą dalej dawały taki efekt jak świeżo przygotowane? :?:

Jasne że możesz mrozić,nic złego się im nie stanie.

Rumun 
Krzysztof Caban

Wysłany: 2014-03-18, 14:06   

Przypomnę temat postu:
Konopie - jak przygotować do nęcenia ?

A nie gdzie i u jakiego żyda je kupić.

Temat wyczyszczony, jedziemy dalej...

Odpowiedz do tematu