Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej !

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: MariuszPosmyk
2011-03-10, 01:12
Siatka PVA
Autor Wiadomość
KACZAS 
Michał Biegała

Wysłany: 2011-02-16, 10:30   Siatka PVA

Powiedzcie mi panowie jak to się ma do siatek PVA!? Chodzi mi o to iż chciałbym spróbować tzw. kiełbasek czyli nęcenia punktowego za pomocą siatki PVA! Chodzi mi konkretnie o to iż po wykonaniu takiej nie za dużej parówy chciałbym ją podczepić bezpośrednio do haka z kulką proteinową na włosie! Jaką mam gwarncję, że jeżeli to opadnie kulka będzie się unosić nad zanętą?!?

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-16, 12:00   

Kiełbaski najlepiej przeciągać przez przypon. Wtedy dalej rzucimy i mamy pewność, że zanęta będzie przy samej kulce. W 100% kulka będzie unosiła się nad zanętą.

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-02-16, 13:12   

Dokładnie tak jak napisał Przemek.
Potrzebna jest do tego najlepiej długa igła, żeby przeciągnąć cały przypon przez nią.
Po przeciągnięciu przyponu przez taką "kiełbaskę" dodatkowo podczepiam haczyk o siątkę tak aby przy rzucie nic się nie splątało. Dzięki takiej metodzie zwiększa nam się znacznie odległość rzutu gdyż nie musimy się martwić że spadnie nam podczepiona kiełbaska a i opór powietrza jest też mniejszy.
Taka metoda to 100% skuteczności. :D

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-16, 14:41   

A ja się nie zgodzę, że opór powietrza mniejszy. Niby jakim cudem, toż to zwykła fizyka i nic się nie zmienia więc niby jak ma być mniejszy. Natomiast faktycznie unikamy możliwości "ucieczki" kiełbaski z haka i na pewno spadnie w tym samym miejscu co przynęta, więc przewlekanie przez przypon ma niewątpliwie zalety, ale nie dotyczące oporu powietrza :P

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-16, 14:56   

Cypisek jeżeli zaczepisz kiełbaskę za haczyk to w czasie rzutu kiełbaska taka obraca się w powietrzu co zwiększa opór powietrza i może spowodować splątanie zestawu. A jak przypon przewleczesz przez kiełbaskę nie wiruje ona w powietrzu i jest stabilna w locie co wydłuża zdecydowanie rzuty.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-16, 15:02   

Nie, nie, nie ;)
Z całym szacunkiem Przemku, ale mi się wcale nie obraca w powietrzu jak przypnę do haka. Co do poplątania zestawu to też mam wrażenie, że prędzej poplącze się z samą kulką niż z kiełbaską na haczyku.
Faktycznie rzuty z kiełbaską na przyponie są dalsze ale to może być spowodowane tym, że dwa ośrodki dociążenia są bliżej siebie a nie oporem powietrza.
Nie jestem fizykiem w mordkę jeża, więc jeśli jest tu jakiś fizyk to bardzo chętnie wysłucham jego opinii.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-16, 15:12   

Ja też się dowiem dlaczego tak jest, że rzuty z kiełbaską na przyponie są dłuższe. Ale uważam, że najbardziej prawdopodobne jest to, że kiełbaska się lekko zmienia swoje położenie w czasie rzutu. Ale oczywiście mogę się mylić :) .

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-02-16, 15:28   

Opór powietrza to jedno, środek ciężkości zestawu to drugie....
Przewijając przypon przez "kiełbaskę" i podpinając hak do niego mamy praktycznie jeden środek ciężkości, gdyż ciężarek naszego zestawu prawie styka się z PVA.
Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest rzucić taką pajdą, aniżeli byśmy mieli jeden ciężar przy haczyku i drugi ciężar 20cm dalej na klipsie.
Co do oporu powietrza to naturalne jest, że kiełbaska podczepiona do haczyka w powietrzu wywija różne wygibasy, co powoduje większe opory powietrza, wielokrotnie to widziałem. Dużo trudniej jest też wymierzyć odległość rzutu bo ciężar nie jest skupiony w jednym miejscu. ;)

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-17, 23:09   

Co do wirowania w powietrzu i stabilności toru lotu to nie przez przypadek lufy w pistoletach/karabinach są gwintowane - to tak apropos fizyki :)
Tu chodzi jednak o to, żeby ciężar zestawu był skupiony w jednym miejscu, a będzie za tym szła odległość rzutu i mniejsze ryzyko splątania.

MichalMP7 

Wysłany: 2011-02-28, 19:18   

Sprawdzałem jak działa siateczka i co się okazało wlałem do słoika wodę i wrzuciłem kiełbaskę z zanęta i obcinaniem do słoika . Po jakimś czasie zaczęła się roztapiać i wypłynęła na powierzchnie co zrobić by tego uniknąć ? A może tak to na być :?: W co niewierze ? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Zbyniu86 
Zbigniew Romanowski

Wysłany: 2011-02-28, 19:23   

Kolego MichalMP7 ,dokładnie tak ma to wyglądać.

MichalMP7 

Wysłany: 2011-02-28, 19:59   

Ale czy siateczka nie powinna leżeć i rozpuszczać się na dnie ?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-28, 20:06   

Jeżeli chodzi Tobie o to że kiełbaska pływa .To nie powinna pływać , powinna leżeć na dnie.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

MichalMP7 

Wysłany: 2011-02-28, 20:10   

Właśnie o to chodzi , dlaczego się tak dzieje i jak to zmienić
!!!

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-28, 20:12   

Ale ta zanęta pływa? Czy resztki PVA wypłynęło już bez zanęty? Bo jak dla mnie to troszkę enigmatycznie to napisałeś.

MichalMP7 

Wysłany: 2011-02-28, 20:14   

Siateczka z zanętą , może dla tego że zanęta była sucha , trzeba ją moczyć? A jak tak to czym ? Olejem , a może to przez zanętę ?

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-28, 20:39   

A może to co włożyłeś do środka to pop-up, bo sama siateczka na pewno nie uniesie zanęty.

MichalMP7 

Wysłany: 2011-02-28, 20:41   

To pewnie wina zanęty , będę musiał zmienić i tyle , a jak wy oceniacie skuteczność tej metody ?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-28, 20:52   

Moment kolego :) Zanętę żeby przygotować to trzeba ją zmoczyć (dodać wody) A woda rozpuszcza PVA. Więc zanęta sypka nie nadaje się do PVA. A tym bardziej nie może być sucha.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-28, 22:01   

Zanętę zamiast wodą można zalać olejem boosterem, który nie rozpuszcza PVA i wtedy nie będzie pływać. Napisz jeszcze co to była za zanęta.

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-02-28, 22:23   

Jak już jest taki temat to się pozwolę podpiąć. Mam pytanie, jak woreczek PVA podpiąć na haczyk ? nicią czy ot tak omotać haczykiem i czekać aż się rozpuści :D :?:

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-28, 22:28   

No założyć PVA na haczyk i tyle, nic innego nie trzeba robić.

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-03-01, 00:03   

Ja do woreczka wkładam cały przypon łącznie z ciężarkiem przysypuję to pelletem, kulkami, zanętą,... górę wiążę nicią lub taśmą PVA i do wody.

brygiel 
Piotr Krygier

Wysłany: 2011-06-07, 00:34   

Jak wymieszasz zanete z puszka tunczyka w oleju slonecznikowym bez uzycia wody to pva jest bezpieczna i sie nie rozpusci.

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2011-06-15, 17:21   

Czy to prawda, że przy niższych temperaturach wody siatka PVA może się nie rozpuścić w wodzie ?

Bury 
Dariusz Szarabajko

Wysłany: 2011-06-15, 17:33   

Jeśli temperatura będzie naprawdę niska a materiał PVA naprawdę najniższej jakości to może się zdarzyć że nie rozpuści się do końca.

TommY 

Wysłany: 2011-06-15, 20:17   

Kolejnym aspektem, gdy obawiasz się że za szybko się rozpuści dodaj soli-słona woda nie rozpuszcza PVA,zrób test bo zależy od producenta.

adam.z1 

Wysłany: 2011-07-18, 20:43   

Cześć. Podłączę sie do tematu, a mianowicie jak ma być z tą zanętą wsypana do worka PVA? Ma być mokra czy sucha jeżeli woda rozpuszcza PVA ? Ijeszcze jedno pytanie co jest lepsze worek czy siatka PVA :?:

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-07-19, 01:33   

adam.z1 napisał/a:
Ma być mokra czy sucha jeżeli woda rozpuszcza PVA ?

Mokra może być tylko w przypadku kiedy zalejesz ją boosterem tzn zamiast wody użyjesz booster lub wodę z cukrem w dużej ilości tak żebyś miał roztwór nasycony.

adam.z1 napisał/a:
Ijeszcze jedno pytanie co jest lepsze worek czy siatka PVA :?:

Pytanie czy daleko będziesz musiał rzucić. Do dalekich rzutów mi bardziej sprawdza się siatka PVA lub dość mały woreczek. Na bliską odległość możesz używać woreczków.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-07-19, 02:09   

Cytat:
wodę z cukrem w dużej ilości tak żebyś miał roztwór nasycony.
Albo Soli :)

Albo oleju ;) / Bury

adam.z1 

Wysłany: 2011-07-19, 08:30   

Jeśli chodzi o długość rzutów to jak najdalej,ponieważ zbiornik na którym łapię ma płaskie dno i tylko na środku jest niewielkie zagłębienie i myślę że tam trzeba rzucać.

krzaku111 
Kamil Krzak

Wysłany: 2014-01-14, 11:32   

rozumiem, że kiełbaska leci dalej niż kulki na nitce? Bo taki efekt chcę osiągnąć ;)

slowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2014-01-14, 11:46   

krzaku111 napisał/a:
rozumiem, że kiełbaska leci dalej niż kulki na nitce?

Zależy jak duża kiełbaska,i ile kulek na nici ;)

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2014-01-14, 11:47   

krzaku111 napisał/a:
kiełbaska leci dalej niż kulki na nitce
Z kiełbaską zbyt daleko nie rzucisz, w sumie to zależy na jakiej odległości chcesz łapać.

krzaku111 
Kamil Krzak

Wysłany: 2014-01-14, 12:01   

często gęsto wywożę,ale jeśli jadę na parę godzin to nie zaprzątam sobie głowy pontonem, jeśli chodzi o rzuty to jak najdalej bo jest sporo górek ;)

Zdania zaczynaj z dużej litery. Rumun

marcin79 

Wysłany: 2014-03-06, 18:12   

Witam
W tym sezonie mam zamiar łowić z PVA jaka szerokość siatki wybrać doradzi ktoś? Pozdrawiam

maniek231 
Mariusz Wągiel

Wysłany: 2014-03-06, 18:21   

marcin79 taką, jaką potrzebujesz. Jeśli rzucasz daleko, wąska, jeśli bliżej, większą ilością, szeroka.

krzaku111 
Kamil Krzak

Wysłany: 2014-03-06, 20:15   

kupielm siatke kordy original funnel web ale bez tunelu (czyli zapas) i sie zastanawiam co teraz zrobic...macie jakies propozycje?

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-03-06, 20:31   

krzaku111 napisał/a:
kupielm siatke kordy original funnel web ale bez tunelu (czyli zapas) i sie zastanawiam co teraz zrobic...macie jakies propozycje?

Kawałek plastikowej rurki, zapalniczką podgrzej ucięte końce żeby zadziorów nie było, do tego okrągły kijek i już po problemie :)

maniek231 
Mariusz Wągiel

Wysłany: 2014-03-06, 20:32   

Kamil tunel mam w domu jutro po pracy sprawdzę w piwnicy czy mam ubijak i CI wyślę, tylko jeszcze kwestia tego jaka siatka, tunel mam na szeroką.

Odpowiedz do tematu